Jak spędzić dzień w Madrycie?

Jak spędzić dzień w Madrycie?

Witamy w Madrycie, stolicy Hiszpanii, trzecim co do wielkości mieście w UE i jednym z największych na świecie najlepsze drużyny piłkarskie. Jeśli masz tylko jeden wolny dzień w Madrycie, oto niektóre z atrakcji, które musisz zobaczyć!

Trochę historii

Do XIX wieku Madryt był otoczony murami. Puerta del Sol, czyli „Brama Słońca”, to jedna z bram pozostałych po tych murach. Dziś jest to jeden z najbardziej ruchliwych placów w mieście.

Plaza Mayor został zbudowany za panowania Habsburgów Filipa III. Do dziś jest częścią wielu wydarzeń religijnych i kulturalnych w Madrycie. Plac ma ciekawą i różnorodną historię - odbywały się tu walki byków, przedstawienia teatralne, sądy Inkwizycji i egzekucje! Dziś jest ulubionym miejscem plażowiczów i turystów.

Katedra La Almudena została zainspirowana XVIII-wieczną francuską architekturą gotycką. To jedyna hiszpańska katedra konsekrowana przez papieża. Poniżej znajduje się krypta, która jest uważana za największą w Hiszpanii. Ma ponad 400 kolumn, 20 kaplic, wiele witraży i wiele dzieł sztuki.

Świątynia Deboda, egipska świątynia z II wieku p.n.e., była darem Egiptu dla miasta Madryt. Został przekazany do Madrytu, aby uchronić go przed zalaniem przez Nil. Przeniesiony do Madrytu w XX wieku, został przywrócony do pierwotnej orientacji wschód-zachód.

Trochę czasu na świeżym powietrzu

Ciesz się ciepłym hiszpańskim dniem w parku Buen Retiro. Ten wspaniały XIX-wieczny park, dawniej należący do hiszpańskiej monarchii, jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców. Dlaczego nie przepłynąć łodzią wiosłową nad pięknym sztucznym jeziorem? Jeśli potrzebujesz trochę odpoczynku, możesz zatrzymać się na schodach pomnika Alfonsa XII. W odległości spaceru znajduje się chyba najpiękniejszy budynek w parku - wspaniały Kryształowy Pałac. Zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Ricardo Velázqueza Bosco w 1887 roku, ma ponad 22 metry wysokości i jest prawie w całości wykonany ze szkła! Został zaprojektowany w taki sposób, aby można go było zdemontować i przenieść w inne miejsce.

Puerta de Alcala jest uważany za pierwszy współczesny łuk triumfalny zbudowany w Europie w okresie porzymskim. Zaprojektowany w 1778 roku przez włoskiego architekta Francesco Sabatini był niegdyś głównym wejściem do miasta.

Wznosi się Pałac Królewski w Madrycie na miejscu średniowiecznego Alcazar w Madrycie. Przekształcony w oficjalną rezydencję monarchii hiszpańskiej. Koniecznie zajrzyj do pięknych ogrodów otaczających Pałac Królewski - Jardines de Sabatini. A tuż na wschód od Pałacu Królewskiego znajdują się wspaniałe ogrody Plaza de Oriente. Te 1,6-hektarowe ogrody są zaśmiecone posągami hiszpańskich monarchów – w sumie 44.

Kawałek kultury

Jeśli jesteś fanem Real Madryt, nie możesz przegapić wycieczki po stadionie Santiago Bernabéu! Podążysz śladami jednych z najbardziej utalentowanych sportowców na świecie, wejdziesz do imponującej sali trofeów zespołu i wejdziesz na pole, na którym tworzy się historia.

Jeśli chcesz coś zobaczyć zupełnie inaczej, udaj się na Plaza de Toros de Las Ventas. Pierwotnie zbudowany do walk byków, stał się miejscem wielu innych wydarzeń, w tym tenisa, teatru i koncertów!

Narodowe Muzeum Prado (Museo Nacional Del Prado) znajduje się w pobliżu Parku El Retiro. Uważa się, że mieści jedną z najwspanialszych kolekcji sztuki europejskiej na świecie, której początki sięgają XII wieku.

Jeśli masz chwilę wolnego czasu, przespaceruj się słynną madrycką Gran Vía, jedną z głównych ulic handlowych miasta.

Przegryźć

Po obejrzeniu wszystkich zabytków musiałeś mieć apetyt. Udaj się do Mercado De San Miguel, gastronomicznej świątyni miasta.

Tu znajdziesz szeroki wybór dań: tapas, świeże owoce i warzywa, kawior i czekoladę. Miejscem, w którym obecnie stoi rynek, był dawniej kościół Iglesia de San Miguel de los Octoes, który został zniszczony przez pożar w 1790 roku. Został odrestaurowany, ale niecałe 20 lat później reszta została zburzona.