Sekrety rumuńskiego parlamentu

Sekrety rumuńskiego parlamentu

Jedynymi budynkami na Ziemi, które mogą konkurować z ogromnym projektem Nicolae Ceausescu, są tylko amerykański Przylądek Canaveral i Piramida Cheopsa! Imponujący rozmiar parlamentu rumuńskiego przyniósł mu nagrodę „drugiego co do wielkości budynku administracyjnego na świecie” po siedzibie Departamentu Obrony USA – Pentagon.

W ramach W ramach całego projektu przebudowy Bukaresztu budynek stał się uosobieniem zdumiewających ambicji rządu. Wszystko zaczęło się w latach 80., kiedy zniszczono ponad 7 kilometrów kwadratowych starego centrum stolicy. Ponad 40 000 osób musiało opuścić teren, zanim wzniesiono gigantyczną konstrukcję. Miało zostać zniszczonych 19 cerkwi prawosławnych, 6 synagog żydowskich i 3 kościoły protestanckie. Klasztor Vacaresti, Szpital Brankovice, Archiwum Narodowe, Stadion Republikański i wiele innych budynków kiedyś znajdowały się na terenie parlamentu.

Sekrety budowy rumuńskiego parlamentu

Ponad 20 000 osób zginęło podczas budowy parlamentu rumuńskiego! Główną przyczyną ich nieszczęśliwej śmierci jest nieprzestrzeganie wymogów bezpieczeństwa na placu budowy. I to nie wszystko! Zamiast wykwalifikowanych pracowników obiekt zbudowali przeciwnicy polityczni Ceausescu i skazani więźniowie.

Tyle nad ambitnym projektem pracowało 700 architektów, którym kierowała młoda Anca Petrescu. Ekipy budowlane pracowały przez całą dobę, na trzy zmiany, aby budynek mógł powstać szybciej.

Legendy wokół budowy opowiadają o strasznych nocach, które musieli znosić robotnicy Rumuni. Wielu z obecnych było świadkami niewytłumaczalnych zjawisk, które jeszcze bardziej utrudniły im pozostanie w budynku. Ich historie opowiadają o poruszających się przedmiotach, drzwiach, które same się otwierają i zamykają oraz dziwnych dźwiękach, które przerażają pracowników! Miejscowi uważali, że to wszystko jest konsekwencją dawnego miejsca. Wiele lat temu był cmentarz, na którym chowano ludzi zarazą!

Rumuński parlament w liczbach

Słynny pałac, zwany przez miejscowych „Domem Ludu”, wznosi się 270 metrów nad ziemią, a jego piwnica zajmuje znaczną powierzchnię 66 000 metrów kwadratowych. Monumentalny budynek, wzniesiony w centralnej części stolicy Rumunii, składa się z 9 kondygnacji naziemnych i 9 podziemnych, w których mieści się ponad 1000 pomieszczeń.

Projekt wymagał ponad 1 000 000 metrów sześciennych marmuru, 5 500 ton cementu i około 7 000 ton ze stali. Same dywany pokrywające ogromne pomieszczenia osiągają powierzchnię ponad 220 000 metrów kwadratowych.

Chociaż dziś budynek ten jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Bukaresztu, miejscowi wciąż pamiętają mroczne czasy jego budowy. Większość ludności nawet nie lubi rumuńskiego parlamentu! Ich negatywny stosunek do budynku był spowodowany bezprecedensowym głodem, który musieli znosić ludzie, aby ogromny budynek ozdobił Plac Konstytucji.

Dzisiaj miliardy dolarów później, budynek rumuńskiego parlamentu jest wciąż niekompletny.

Ekscentryczny przywódca nigdy nie doczekał finału wspaniałego projektu, który skazał pokolenia Rumunów na głód i cierpienie.