Przewodnik po Glasgow: dzielnice i atrakcje, które trzeba odwiedzić

Położone nad brzegiem rzeki Clyde Glasgow to największe miasto w Szkocji, pełne charakteru, kultury oraz miejsc o znaczeniu historycznym i współczesnym. Od współczesnego uroku West Endu po wiktoriańskie piękno dzielnicy Merchant City – w tym tętniącym życiem mieście jest wiele do odkrycia. Ten obszerny przewodnik zawiera listę dzielnic i atrakcji Glasgow, które trzeba koniecznie odwiedzić. Zaplanuj podróż wynajętym samochodem, aby wygodnie przemierzać miasto we własnym tempie.

1. West End

West End, łatwo dostępny z centrum Glasgow, słynie ze swojego artystycznego uroku. W epicentrum sceny artystycznej Glasgow znajduje się wiele modnych barów, butików i awangardowych galerii. Do najważniejszych atrakcji należy wizyta w Galerii i Muzeum Sztuki Kelvingrove, jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Szkocji. Spacer po gotyckim kampusie Uniwersytetu Glasgow z pewnością Cię oczaruje. Wycieczka bez dresu? Uwolnij swoją aktywną stronę, biegając wzdłuż Kelvin Walkway lub po prostu zorganizuj relaksujący piknik w parku Kelvingrove. (Zobacz mapę)

2. Centrum miasta

Centrum miasta to potęga kultury Glasgow, pełna różnorodnych atrakcji. Zafunduj sobie terapię detaliczną na Buchanan Street i Sauchiehall Street, nazywanych przez mieszkańców „Milą Stylu”. Odwiedź Galerię Sztuki Nowoczesnej i daj się zahipnotyzować oszałamiającej architekturze City Chambers. Możesz także odwiedzić Glasgow Royal Concert Hall, ważne miejsce koncertów i wydarzeń artystycznych. (Zobacz mapę)

3. Miasto Kupców

Historyczna Merchant City dzielnica Glasgow symbolizuje bogactwo miasta przeszłość. Niegdyś zamożna dzielnica wiktoriańskich kupców, obecnie jest to satysfakcjonujące połączenie starego i nowego, z eleganckimi barami, eleganckimi restauracjami i niezależnymi butikami w historycznych wiktoriańskich budynkach. Piesza wycieczka po tej dzielnicy jest niebiańska, zwłaszcza jeśli fascynuje Cię architektura. Nie zapomnij odwiedzić Teatru Tron i Galerii Sztuki Nowoczesnej.

(Zobacz mapę)

4. Strona południowa

South Side to wielokulturowe centrum łączące architekturę współczesną i wiktoriańską. Z Hampton Park i Queen's Park roztaczają się wspaniałe widoki na miasto, a życie nocne jest różnorodne i obejmuje liczne bary, kluby i restauracje. Odwiedź Scotland Street School Museum, dawniej szkołę zaprojektowaną przez światowej sławy architekta Charlesa Renniego Mackintosha.

(Zobacz mapę)

5. East End

East End sięga początków miasta i jest pełen ukrytych skarbów. Warto odwiedzić katedrę w Glasgow, Muzeum św. Mungo i Nekropolię w Glasgow. W okolicy znajduje się także największy park w mieście, Celtic Park, a także welodrom Sir Chrisa Hoya, kultowy symbol sportowej dumy Glasgow.

(Zobacz mapę)

Bez względu na to, gdzie się wybierasz w Glasgow, aby naprawdę poznać miasto, zalecamy zatrudnienie profesjonalnych przewodników. I oczywiście jest niezliczona ilość wycieczek po Wielkiej Brytanii, na które możesz się wybrać. Przygotuj się, spakuj torby i delektuj się różnorodnymi smakami Glasgow.