Półwysep Chalkidiki opis, klimat, atrakcje

Półwysep Chalkidiki opis, klimat, atrakcje

Grecja to raj dla turystów, niezależnie od preferowanego rodzaju wakacji. Do Grecji można przyjechać zarówno z pomocą biura podróży, jak i na własną rękę. Miłośnikom turystyki krajoznawczej wystarczy rezerwacja pokoi hotelowych w Atenach i podziwianie starożytności. A jednak większość turystów woli zatrzymać się w hotelach nad morzem, a najpopularniejszym miejscem na to jest Chalkidikipółwysep, który wielu uważa za najlepszy kurort w Grecja.

Chalkidiki położone jest na północno-wschodnim wybrzeżu Morza Egejskiego, w regionie Macedonii. Sezon wakacyjny na półwyspie Halkidiki trwa od maja do początku października, temperatura w tym okresie wynosi średnio +28 - +30°С. Średnia temperatura w zimie wynosi tu około +12°C. Zarysy terytorium półwyspu wyglądają jak trójząb, według legendy - to ślad po trójzębie Posejdona.

Bóg morza był zły na spór, który tytani Athos i Siton zaaranżowali z powodu syreny Palinii i rzucił swoją potężną bronią na ziemię, a kiedy go wyjął, zostawił ślad. Każdy „ząb” czy „palec” półwyspu Chalkidiki to z kolei także półwysep: Kassandra, Sithonia i Athos.

Kassandra to najbardziej ruchliwy kurort na Chalkidiki. Znajdują się tu hotele wszystkich kategorii, od luksusowych pięciogwiazdkowych po skromne apartamenty, a doskonałe piaszczyste plaże sąsiadują z lasami sosnowymi i gajami oliwnymi. Cassandra jest popularna wśród tych, którzy kochają nie tylko piękną przyrodę, ale także życie nocne.

Tytuje tętniące życie nocne i mnóstwo młodych ludzi, ale tutaj, jeśli chcesz, łatwo jest znaleźć odpowiedni hotel na spokojne rodzinne wakacje. Aby wyszukać i zarezerwować miejsca w hotelach, idealnym rozwiązaniem jest rezerwacja hoteli online. W ten sposób możesz znaleźć odpowiedni hotel w najlepszej cenie o każdej porze roku, nawet w szczycie sezonu

Kassandra oferuje wszystkie możliwości aktywnego wypoczynku: surfing , golf i żeglarstwo. Nad brzegami Kassandry znajdują się miejscowości wypoczynkowe i wioski rybackie, w których znajduje się wiele tawern, sklepów i lokali rozrywkowych: Kalithea, Pefkohori, Chanioti, Afytos i wiele innych. Afitos to wyjątkowo malownicze miejsce, dawna wioska rybacka, zaskakująco przytulna, gdzie zachowała się tradycyjna architektura i znajduje się wspaniały deptak.

Sithonia to idealny zakątek dla osób szukających samotności i romansu. Wybrzeże Sithonii ma wiele przytulnych zatok i malowniczych zatoczek, w których można być sam na sam z luksusową przyrodą: dużą część Sithonii tworzą lasy sosnowe i liściaste.

Turkusowe wody Morza Egejskiego i złote piaski niezatłoczonych plaż to marzenie mieszkańców dużych miast .

Athos to najpiękniejsza część półwyspu Chalkidiki, który słynie z położonej na nim klasztornej republiki Agios Oros, Świętej Góry. Klasztory Athos, których jest ponad 20, można zwiedzać tylko za specjalnym zezwoleniem i tylko dla mężczyzn. Jednak z łodzi wycieczkowej każdy ma okazję podziwiać piękno tej krainy, jej dzikie lasy i klasztory. Poza tym republika klasztorna zajmuje tylko część Atosu, są też dobre hotele i wszystkie warunki do udanego wypoczynku.

Wśród głównych atrakcji półwyspu Halkidiki, oprócz klasztorów Athos, znajduje się malowniczy kompleks skalny Meteory, gdzie mnisi również osiadł, który na szczytach skał budował niezwykle piękne klasztory. Na półwyspie znajduje się rezerwat archeologiczny Olynthos, jaskinia Petralon, ozdobiona przez naturę stalaktytami i stalagmitami o dziwacznych kształtach.

Najbliższe lotnisko półwyspu znajduje się w Salonikach, stolicy regionu Macedonii, a raczej 16 km na południowy wschód od miasta. Możesz zarezerwować bilety lotnicze na bezpośredni lot czarterowy, czas lotu wynosi około trzech i pół godziny, a z lotniska do dowolnego miejsca na półwyspie Chalkidiki możesz dostać się samochodem: autobusem lub taksówką.